Student for a Day

Visits can be scheduled for Monday, February 3 to Friday, April 17, 2020, EXCEPT March 16-20 (Study Break) and April 10 & 13 (Good Friday, Easter Monday).

Students are advised to arrive at the beginning of classes since lectures, demonstrations, and/or critiques are usually done in the first hour of a course.

If you are interested in participating

Please contact Helen Wawrzetz at hwawrzetz@dawsoncollege.qc.ca. REMEMBER to provide the following info re: visiting students, so the faculty may be advised:

  1. Name(s)
  2. Level (Secondary IV or V)
  3. Name and city of high school
  4. Date and class(es) to be visited

Address

Students can enter Dawson directly from the Atwater metro station. If traveling by bus or car, the closest entrance to our offices/studios/classrooms is: 4001 de Maisonneuve Blvd. West. (between Atwater Street and Wood Avenue and opposite the Place Alexis Nihon shopping mall).

Contacts

  • Upon arrival, students should go directly to the first class they wish to attend.
  • The 3D Animation & CGI faculty office is 3G.1 & the Program Coordinator/Chairperson is Charles Le Guen (office 3G.6).
  • The portfolio requirements handout can be obtained from Helen Wawrzetz in office 2G.7 (ground floor) or from the Admission Requirements webpage.

Lunch time arrangements

Students can brown-bag it or eat lunch in our cafeteria (Atrium, main floor) or in the Place Alexis Nihon food court (directly opposite Dawson).

Schedule (Winter 2020)

Monday

Schedule
Course Title & Year
Teacher
8:00-12:00 in 1G.8 Sculpting Human Anatomy (Year 1) Juan Gomez-Perales (Fine Arts)
8:30-1:30 in 4F.5 Character Modelling (Year 2) Matt McIver
9:00-1:00 in 4G.1
– or – 2:00-6:00
Character Rigging (Year 2) Stephanie Volpi
3:00-6:00 in 4F.5, 5E.1 3D Animation Techniques (Year 1) Kelly Hynes

Tuesday

Schedule
Course Title & Year
Teacher
8:30-11:30 in 4G.1
– or – 9:00-12:00 in 4F.5
Sketching Techniques for Animation (Year 1) Meinert Hansen
Ray Fong
12:30-3:00 in 4F.5, 5E.1 Digital Video & Photography (Year 1) James Giberson

Wednesday

Schedule
Course Title & Year
Teacher
9:00-2:00 in 4G.1 Character Modelling (Year 2) Matt McIver
12:30-4:30 in 1G.8 Sculpting Human Anatomy (Year 1) Lise-Hélène Larin (Fine Arts)
3:00-6:00 in 4G.1, 5E.1 3D Animation Techniques (Year 1) Joseph Nasrallah
3:00-6:00 in 4F.5 Lights, Camera & Rendering II (Year 2) Ed Kachaami

Thursday

Schedule
Course Title & Year
Teacher
8:00-11:00 in 4F.5
– or – 3:00-6:00
Expression & 3D Movement (Year 2) Jakub Pazera
Josef Sy
8:30-11:30 in 4G.15, 3B.23
– or – 2:30-5:30
Storyboard (Year 2) Geoff Carley
9:00-12:00 in 4G.1 Digital Colours & Textures (Year 1) Mike Yeomans
12:00-3:00 in 4F.5 Principles of Animation II (Year 1) Alexei Bresker
12:30-3:30 in 4G.1, 5E.1 Digital Video & Photography (Year 1) Ray Fong

Friday

Schedule
Course Title & Year
Teacher
9:00-12:00 in 4G.1 Principles of Animation II (Year 1) Francis Gagné
12:30-3:30 in 4F.5 Lights, Camera & Rendering II (Year 2) Ed Kachaami
1:00-4:00 in 4G.1 Digital Colours & Textures (Year 1) Mike Yeomans



Last Modified: January 8, 2020

Downloads